37-126 Medynia Głogowska 426, tel.: 17 772-66-74; e-mail: sekretariat@zsmedgl.pl
IMG_8133
68378617_2521017311253218_3830886403105882112_n
68952599_2521008787920737_1092824097408155648_n
69220260_2521010691253880_2249679530065133568_n
IMG_0292
IMG_0350
IMG_8988
IMG_20190619_094253409[4002]
previous arrow
next arrow

Publikacje nauczycieli

?My Jana Pawła uczniowie??

23 października odwiedzili nas niecodzienni goście. Byli to uczniowie progimnazjum ? polskiej szkoły w Wilnie. Przyjechali do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, do którego od wielu lat należy nasza szkoła.

Wcześniej, w długi majowy weekend, grupa nauczycieli z Zespołu Szkół w Medyni Głogowskiej wzięła udział w wycieczce na Litwę. Jednym z punktów programu była wizyta w tej polskiej szkole w Wilnie. Przywitano nas bardzo serdecznie, pani dyrektor Janina Wysocka opowiedziała o szkole, jej historii  i osiągnięciach, a uczniowie zaprezentowali swoje wokalno-sceniczne talenty. Byliśmy zaskoczeni piękną polszczyzną dzieci i rozmiarami szkoły. Uczęszcza do niej ponad 1000 uczniów. Kiedy pojawiła się możliwość ugoszczenia ich w naszej szkole, chętnie skorzystaliśmy z tej okazji.

Polskie szkoły za granicą borykają się z różnymi problemami. Według szacunków w szkołach polskich poza granicami Polski kształci się ponad 150 tys. uczniów. Na Litwie działa 76 szkół oraz 84 przedszkola i grup  przedszkolnych. Szkolnictwo polskie naszego sąsiada od blisko 19 lat poddawane jest licznym próbom ? od likwidacji egzaminu maturalnego z języka polskiego, przez wprowadzenie języka litewskiego jako wykładowego dla niektórych przedmiotów w polskich szkołach, po kolejne rozszerzenie programu nauczania w języku litewskim. Sytuacja ta wpływa na spadek zainteresowania edukacją w polskich szkołach. Na popularność języka polskiego na Litwie wpływa również fakt, że uczniowie polskich szkół niezwykle często używają języka rosyjskiego w kontaktach rówieśniczych. W okresie ostatnich 20 lat dokonano znacznych posunięć osłabiających pozycję języka ojczystego w szkołach z polskim językiem nauczania, jak również całego procesu nauczania  w języku ojczystym.

Prowadzona jest ukierunkowana polityka na uszczuplenie oświaty polskiej. Sytuację polskich szkół na Litwie szczególnie pogorszyło przyjęcie ustawy o oświacie z dnia 17 marca 2011 roku. Początkiem tych działań było obniżenie statusu języka polskiego w szkołach, ponieważ:

  • przed 20 laty język polski został skreślony z listy egzaminów obowiązkowych na maturze, zaś jego ocena nie ma wpływu przy wstępowaniu na studia wyższe, przeważnie na miejsca finansowane przez państwo,
  • materiały egzaminacyjne ze wszystkich przedmiotów na maturze nie są tłumaczone na język polski,
  • poczynając od klas początkowych, na język polski całkowicie się nie tłumaczy ćwiczeń oraz materiałów pomocniczych,
  • brakuje podręczników przedmiotowych w języku polskim dla klas 5?12 (w wyniku niedostatecznego finansowania od wielu lat nie są tłumaczone podręczniki przedmiotowe z języka litewskiego na język polski),
  • brakuje podręczników oraz literatury programowej do nauczania języka polskiego i literatury, od co najmniej 15 lat nie są wydawane podręczniki do języka polskiego i literatury, zaś używane – są przestarzałe moralnie i fizycznie,
  • plany nauczania nie przewidują prowadzenia lekcji z historii oraz geografii Polski w szkołach polskich na Litwie.

Podsumowując, należy jeszcze dodać, że oświata litewska w Polsce uzyskuje prawie dwukrotnie większe finansowanie ze strony państwa niż oświata polska na Litwie. Pomimo wielu starań ze strony polskiego rządu sprawa polskich szkół na Litwie wciąż tkwi w martwym punkcie, bo litewski resort oświaty wciąż nie wykazuje dobrych chęci zmierzających do rozwiązania problemu. Są tylko rozmowy, obietnice?

Planując pobyt Wilniuków, tak się sami nazywają, pomyśleliśmy, że mogliby najpierw zobaczyć  Muzeum Zamek w Łańcucie. Po powitaniu przed bramą zamku młodzież wzięła udział w warsztatach muzealnych i zwiedzaniu obiektu. Potem udała się do naszej szkoły. Nasi uczniowie czekali na nich  z niecierpliwością i ciekawością. Po krótkiej przerwie na herbatkę i rogala ?marcińskiego? z naszej lokalnej piekarni w Czarnej uczniowie z Litwy zaprezentowali bardzo widowiskowe przedstawienie, w którym wykazali się swoimi talentami wokalnymi i tanecznymi. To wzruszające widowisko pokazywało, co kształtuje charakter naszych młodych gości: elementy polskie i litewskie, a także wartości, które do ich życia wniósł  nasz wspólny patron – Jan Paweł II.  My odwdzięczyliśmy się, prezentując nasze przedstawienie przygotowane z okazji Dnia Patrona.

Po obiedzie nasi goście udali się do Ośrodka Kultury w Medyni Głogowskiej na warsztaty garncarskie. Młodzież litewska z zapałem lepiła gliniane figurki i formowała naczynia na garncarskim kole pod czujnym okiem Pana Andrzeja Plizgi, który cierpliwie i z pasją dzielił się swoim doświadczeniem. Natomiast opiekunowie wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Wisz wybrali się na spacer do kościoła   i w odwiedziny do Pani Władysławy Prucnal. Byli pod wrażeniem prac naszej artystki, które, jak sami mówili, mają swój niepowtarzalny charakter i duszę.

Dopełnieniem pobytu w Ośrodku Kultury była pyszna kolacja przygotowana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Wilniuki mogli skosztować między innymi proziaków z masłem czosnkowym.

Wieczór nasi goście spędzili w szkole. Był to czas na wspólną zabawę dyskotekową i różne gry integracyjne przygotowane przez Samorząd Szkolny. Między nastolatkami doszło do nawiązania wielu pozytywnych relacji, co spowodowało, że czas pożegnania okazał się bardzo trudny. Pozostaną wspomnienia i nadzieja na ponowne spotkanie.

Na koniec chcieliśmy podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc i otoczyły opieką naszych gości: Panu Wójtowi  Gminy Czarna – Edwardowi Dobrzańskiemu, Pani Dyrektor GOK w Czarnej – Małgorzacie Wisz, Pani Instruktor Ośrodka Kultury w Medyni Głogowskiej – Agnieszce Golec, Panu Andrzejowi Plizdze i Pani Weronice Wojtowicz, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, Pani Edycie Kucabie-Łyszczek z Działu Edukacji  Muzealnej Zamku w Łańcucie oraz nauczycielom.

Kilka notek z wrażeniami nauczycieli i naszych uczniów z siódmej klasy:

?Spotkanie z Rodakami z Litwy było wzruszające, pełne patriotycznych symboli i przeżyć. Doświadczyłam, że dla naszych Gości przynależność do narodu jest nobilitacją i wyróżnieniem. Zachwycili mnie perfekcjonizmem wykonania części artystycznej oraz znajomością polskich utworów i życia Jana Pawła II.?

                                             Zdzisława Liebchen, nauczycielka

?To było wspaniałe doświadczenie ? móc poznać młodzież z innego kraju, która tak kocha Polskę i tak otwarcie manifestuje swój patriotyzm i przywiązanie do polskiej tradycji.?

                                               Alina Woś, nauczycielka

?Bardzo mnie zaskoczyło, jak pięknie występowali. Śpiewali, tańczyli i mówili po polsku. Świetnie się bawiłam z nimi na dyskotece, gdy wszyscy razem tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Poznałam dużo nowych koleżanek. Mam nadzieję, że to nie nasze ostatnie spotkanie.?

Oliwia

?Zdziwiło mnie to, że tak pięknie mówili po polsku. Wieczorna dyskoteka okazała się świetną okazją do zawarcia nowych przyjaźni.?

Mateusz

?Bardzo podobał mi się występ, który wykonali dla nas uczniowie z Litwy. Udało nam się nawiązać nowe znajomości, wymieniliśmy się numerami i na pewno będziemy utrzymywać ze sobą kontakt.?

Patrycja

?Bardzo zaskoczyło mnie, że nasi goście tak dobrze mówili po polsku. Przygotowali niesamowite przedstawienie na dzień naszego patrona Jana Pawła II.?

Bartek

?Dobrze jest poznać nastolatków z innego kraju. Okazuje się, że mamy wspólne zainteresowania i pasje.?

Daria

?Zaskoczyło mnie, jak doskonale mówią po polsku. Mieć przyjaciela w innym kraju, to jest coś 🙂?

Bartosz

 

Alina Kozłowska

Dyrektor ZS w Medyni Głogowskiej

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930